Yanlış Hedef Kitleye Reklam Yapmak

0
658

İnternet üzerinden araştırma yaptığınızda doğru hedef kitleyi belirlemek üzerine fazlasıyla kaynakla karşılaşırsınız. Ben olaya farklı bir yönden bakmak istediğim için yanlış hedef kitleye reklam yapmanın ve bu durumun muhtemel sonuçları üzerinden gideceğim. Hedef kitle diye bahsettiğimiz kavram reklamın ana unsurlarından birisidir. Bir reklam yahut tanıtım faaliyetine girişeceğimiz zaman bunu genele değil konuyla ilgilenen ve ilgilenmesi muhtemel gruplara duyurmak her zaman daha etkili sonuçlar verecektir. Basit bir örnek vermek gerekirse eğer tasma satıyorsanız hayvanları sevmeyen ve hayatı boyunca yanına bile yaklaşmayacak insanlar sizin hedef kitleniz olamaz. Asıl hedef kitleniz kedi-köpek sahibi insanlardır. Bunların yanında pet shop sahipleri, mama vs satan diğer dükkanlar ve ileride hayvan sahibi olmayı düşünen insanlarda ikincil hedef kitle olarak karşımıza çıkar.

Geleneksel medya kanallarında niş ürünler hariç hedef kitleyi tam olarak tutturmak pek mümkün değil. Bunun yanında kampanya sonunda yapılan ölçüm sonuçları da pek güven verici olmaz. Bizler yeni medya olarak adlandırdığımız sosyal medya kanallarına yoğunlaşalım bu yazımızda.

Yılbaşının hemen öncesinde, twitter hesabıma ne zaman girsem anasayfamda lüks  otomobil markalarının reklamlarını görmeye başladım.

Örnek : 

Bilgim olmamakla beraber yılın bitişi sebebiyle stokları tüketmeye çalışan esnaf mantığıyla bu şirketlerin reklama yüklendiğini bu yüzden de önümüze gelene reklam verelim çabası içerisine girdiğini düşünüyorum. Ben öğrenciyim haliyle şuan için böyle bir otomobil almam pek mümkün değil. Ayrıca bu reklamları tek gören ben değilim. Reklamın altına yapılan yorumlardan anlaşıldığı kadarıyla asla bu arabayı alamayacak kişilere ısrarla bu reklam gösteriliyor.

Bu durumun iki sebebi olabilir. İlki yukarıda da belirttiğim üzere acil satış yapma hevesiyle basalım parayı herkes görsün düşüncesidir. Peki işe yarar mı bu strateji derseniz tamamen boşa yapılmış bir masraftır. Çünkü reklam iki amaç için yapılır. Bunlardan biri satış diğeri imaj oluşturma amacıdır. Bu reklamın sonucunda bir satış gerçekleşmiyor çünkü reklamı görenlerde ürünü alabilecek kadar para yok. Bu reklamın sonucunda başarılı bir imaj oluşumu sağlanamıyor çünkü gönderinin altına yapılan yorumlar adeta firmayla alay eder cinsten. Hatta bazıları işi ciddiye bindirip sert tepki göstermiş, insanlar ile alay etmeyin asgari ücret bu ülkede kaç para biliyor musunuz diye konuyu farklı yönlere çekmişler.

İkinci durum ise otomobil firmaları ile çalışan reklam ajanslarının hedef kitleyi doğru belirleyememesidir. Sosyal medya reklam maliyetlerinin geleneksel kanallara göre daha ucuz olduğu bunun yanında reklamın geri dönüşlerinin en net ölçümlenebildiği mecradır. Buna rağmen böylesi bir hata yapılmış olabileceğini düşünmek istemesem de, anasayfamda BMW reklamı görmüş biri olarak her ihtimali gerçekçi bulabilirim.

1996 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Küçükçekmece ilçesinde gördüm. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Aktif olarak İstanbul üniversitesi Sosyal Girişimcilik Kulübü başkanlığı görevini yürütüyorum. Türkiye Kalite Derneğinin düzenlemiş olduğu Yaşam Kalitesi Yarışmasında projemle kategori birinciliği ödülünü aldım. Yine geçtiğimiz kasım ayında Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlemiş olduğu İhracat Fikirleri yarışmasında proje fikrimle birincilik ödülüne layık görüldüm. Güncel olarak anatolianpr web sitesinde markalaşma, sosyal medya ve dijital reklamcılık üzerine yazılar yayınlıyorum.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Girin